Dokonaj analizy sceny 6. aktu III Kordiana i odpowiedz na pytanie: Kim był Kordian – Winkelriedem czy szaleńcem? Zwróć uwagę na zarysowany dramat psychologiczny bohatera.

ostry cień mgły

Polskiego bohatera romantycznego cechuje, oprócz standartowych wzorców takich jak przemiana wewnętrzna czy egoizm, cechuje postawa narodowowyzwoleńcza oraz silna wola w podejmowaniu kolejnych działań. Jemu również jest przypisana rola obrońcy, zbawiciela ojczyzny. Jednakże żadnemu bohaterowi romantyzmu polskiego nie udaje się tego dokonać. Taką postacią jest m.in. Kordian z dramatu Juliusza Słowackiego pod tym samym tytułem. Co w jego przypadku zadecydowało o klęsce? Strach, obłąkanie, czy może coś innego? I tu rodzi się pytanie: czy Kordian był potencjalnym bohaterem czy może p szaleńcem? Czy był jakikolwiek sens w tym co robił choć szanse powodzenia były małe? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w scenie 6. aktu III omawianego dzieła.

W wyżej wymienionej scenie Szatan pod postacią jednego z doktorów rozmawia z Kordianem w szpitalu psychiatrycznym, który trafił tu zaraz po tym jak zastano go nieprzytomnego pod drzwiami sypialni carskiej. Zamach nie udał się z powodu słabej psychiki bohatera. Poznajemy go najpierw jako 15-letniego chłopca targanego nieszczęśliwą miłością oraz brakiem sensu życia. Po nieudanym samobójstwie, kilka(naście) lat później, podróżował po świecie i poznał brutalną a zarazem smutną prawdę o ludziach, po czym odnalazł cel w swoim życiu – hiczym jak Winkelried poświęci się za ojczyznę . Niestety zabójstwo cara go przerosło.

Doktor-Diabeł spotyka się z Kordianem nie po to by go leczyć, lecz by go uświadomić o jego bezsensownym czynie (które i tak zakończyło się fiaskiem). Główny bohater usprawiedliwia się chęcią wyzwolenia Polski , które stałoby się możliwe po śmierci Mikołaja I, oraz tym, że tę misję powierzył mu sam Bóg. Szatan na potwierdzenie swych słów przedstawia Kordianowi dwu obłąkanych. Jeden Pierwszy z nich uważa się za krzyż Chrystusa, drugi za Atlasa. Oboje twierdzą, že się poświęcili dla dobra ludzkości . Doktor chce w ten sposób pokazać dwie rzeczy: to, że jeśli dojdzie do bohaterskich czynów to przy okazji cierpi na tym też sam heros – co u Kordiana objawia się w załamaniu psychicznym, pobytem w wariatkowie i pewną bliską śmiercią w wyniku egzekucji z rozkazu cara – oraz to, że niedoszły zamachowiec jest taki sam jak ci dwaj pacjenci szpitala. Kordian próbuje odpierać tez zarzuty jednak obecna sytuacja go przerasta i coraz bardziej jest świadom swego błędu, niepowodzenia. Nadal jednak opowiada się za czynną walką z wrogiem i nie żałuje tego co zrobił ( a właściwie tego co miał zamiar zrobić).

Głupiec czy bohater? Uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule pracy będzie bardzo trudne. Szybkie nieprzemyślane działanie, kierowanie się uczuciami, słaba psychika, trudna przeszłość, życie we własnym świecie, brak zrozumienia, samotność oraz tezy Doktora świadczą jak najbardziej o tym,że Kordian jest szalony. Innym mocnym argumentem byłoby założenie, że jego rozmow▄a z lekarzem nie jest wcale kontaktem Z Szatanem, a poprostu jest wymysł bohatera. Z drugiej strony postać ma jednak to coś z bohatera narodowego, Winkelrieda. Trzeba pamiętać, że ów Doktor jest tylko ludzką postacią czarta który chce zniszczyć psychicznie spiskowca. Przede wszystkim jednak Kordian był patriotą, dążył do wolności i miał nadzieję, że masy pójdą zar nim by odnieść zwycięstwo w słusznej sprawie.

Jak się podobał wpis? Kliknij na gwiazdkę, by ocenić!

Średnia ocen: 4.5 / 5. Łącznie oddanych głosów: 2

Ten wpis jeszcze nie ma oceny. Możesz być pierwszy!

By być na bieżąco z moimi wpisami, możesz mnie zaobserwować na poniższych social media. Dzięki z góry za wszelkie lajki, suby i followsy!

Rozumiem, że tekst był słaby… Co mógłbym poprawić?

Twoje propozycje/uwagi:

Skomentuj ten wpis za pomocą fejsbukowego konta!
Udostępnij poprzez:

Zobacz także:

Comments are closed.